Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 6 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wiosenne porządki w ogrodzie, a co zrobić z odpadami z ogrodu?

Wiosenne porządki czas zacząć!

Ale co zrobić ze skoszoną trawą i innymi odpadami z ogrodu ?

 

Wiosną gdy rozpoczynamy pozimowe porządki w ogrodzie i na przydomowych trawnikach pozostaje nam pewna ilość liści, trawy czy gałęzi. Co należy z nimi zrobić? Zgodnie Regulaminem Utrzymania Czystości i  Porządku na terenie gminy Zawadzkie zgrabione liście czy też skoszona trawa nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Jeżeli wystawimy worki z odpadami BIO lub umieścimy odpady BIO w pojemniku przeznaczonym na odpady zmieszane to firma wywozowa takich odpadów od nas nie odbierze. A informacja, że takie odpady były wystawione trafi do Referatu Ochrony  Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Zawadzkiem.

Wszelkie odpady zielone powstające na naszych posesjach powinny zostać poddane kompostowaniu w przydomowych kompostownikach albo należy je oddać podczas odbioru odpadów selektywnie zbieranych zgodnie z przyjętym harmonogramem na rok 2022.

Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem. Doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych, jest także tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać nawóz kompostowy do uprawy roślin. Dzięki kompostowaniu organiczne "śmieci" można przekształcić w cenny nawóz - zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie trochę pracy i odrobina cierpliwości.

Odpady przeznaczone na kompost muszą być biodegradowalne, ale nawet w tej grupie znajdują się wyjątki.

Brak opisu obrazka

W trakcie kompostowania pamiętaj o kilku zasadach:

Kompostowanie należy uznać za najbardziej pożądany sposób unieszkodliwiania odpadów biodegradowalnych - pozwala znacznie zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowisko. Skorzysta na tym środowisko naturalne, a my dodatkowo uzyskamy cenny nawóz, który można wykorzystywać w ogrodzie bez ograniczeń. Dlatego wszystkich, którzy mają taką możliwość, zachęcamy do stosowania tej metody unieszkodliwiania bioodpadów.

Wersja XML