Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 6 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Brak opisu obrazka

3 maja obchodzone jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. Dzień ten jest uczczeniem wielkiego wydarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W wyniku burzliwych obrad 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, uznawaną za pierwszą w Europie i drugą na świecie.

Obchodzenie Święta Konstytucji 3 Maja w okresie zaborów było zakazane i surowo karane, nawet za złożenie bukietu kwiatów można było trafić na Syberię. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Święto Konstytucji 3 Maja stało się najważniejszym świętem państwowym.
W czasie II wojny światowej zostało zdelegalizowane, a po jej zakończeniu Święto Konstytucji 3 Maja obchodzono do 1946, by 1951 oficjalnie zostało zniesione. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z dnia 6 kwietnia 1990 r.

 

Dzień wcześniej, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto te zostało wprowadzone w 2004 r. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, bowiem ma ona znaczenie historyczne. Właśnie 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie, co de facto oznaczało zakończenie działań wojennych
w Europie.

Zachęcamy Państwa do uczczenia tego dnia poprzez wywieszenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej w swoich domostwach.

 

 

Wersja XML